Hospitality 2007: Competition results for 23 January
Senior Classes
Steelite International "A Passion to Inspire": Brian Canale, Heritage Portfolio, Edinburgh (gold): Andrew Wood, University of York (silver).
Rational Master Chefs Grand Prix: Simon Green, Scott Sandle, Rene Schweissgut, Pendley Manor hotel (gold, first in class): Matt Owen Andy Twells, Alan Baker-Green, Compass Group Culinary Team (silver): Toby Oury, Kirk Bick, Adam Thompson, New Hall hotel (silver): Chris Eden, Tony Bradbury, Neill Farrelly, Cornish Team of Chefs (bronze): Sarah Hartnett, Lisa Sutherland, Tony Fitt, Sheraton Park Lane hotel (bronze): Dan Shaw, Daniel Broughton, Nick Sinclair, Novotel London Euston (bronze).
Traditional Pasta Dish: Serdar Madakbas, Sheraton Skyline Hotel Heyes (gold): Rupert Smith, Compass Group Culinar Team (silver): Vicky Hunkin, Cornish Team of Chefs (silver): Steven Hill, RAF Benson, Wallingford (bronze): Philip Harries, Great Fosters, Egham (bronze).
Open Classes British Pepper & Spice "Millstone Ethnic Class": Imthiaz Kader, ADI Trading (gold): Cheryl Hall, West Thames College (silver): Gerry Vincent, KPMG London (bronze): Andrew Batchelor, Ashridge Management Centre (bronze).
Tilda Chef of the Year: Simon Woods, University of York (gold): Chris Blount, the Manor Hotel, Meridan (silver): Ashish Anand, Sheraton Skyline Hotel Heyes (bronze): Gael Barre, Hilton London Heathrow Airport (bronze): Imthiaz Kader, ADI Trading (bronze).
Senior Classes
Steelite International "A Passion to Inspire": Brian Canale, Heritage Portfolio, Edinburgh (gold): Andrew Wood, University of York (silver).
Rational Master Chefs Grand Prix: Simon Green, Scott Sandle, Rene Schweissgut, Pendley Manor hotel (gold, first in class): Matt Owen Andy Twells, Alan Baker-Green, Compass Group Culinary Team (silver): Toby Oury, Kirk Bick, Adam Thompson, New Hall hotel (silver): Chris Eden, Tony Bradbury, Neill Farrelly, Cornish Team of Chefs (bronze): Sarah Hartnett, Lisa Sutherland, Tony Fitt, Sheraton Park Lane hotel (bronze): Dan Shaw, Daniel Broughton, Nick Sinclair, Novotel London Euston (bronze).
Traditional Pasta Dish: Serdar Madakbas, Sheraton Skyline Hotel Heyes (gold): Rupert Smith, Compass Group Culinar Team (silver): Vicky Hunkin, Cornish Team of Chefs (silver): Steven Hill, RAF Benson, Wallingford (bronze): Philip Harries, Great Fosters, Egham (bronze).
Senior Classes
Steelite International "A Passion to Inspire": Brian Canale, Heritage Portfolio, Edinburgh (gold): Andrew Wood, University of York (silver).
Rational Master Chefs Grand Prix: Simon Green, Scott Sandle, Rene Schweissgut, Pendley Manor hotel (gold, first in class): Matt Owen Andy Twells, Alan Baker-Green, Compass Group Culinary Team (silver): Toby Oury, Kirk Bick, Adam Thompson, New Hall hotel (silver): Chris Eden, Tony Bradbury, Neill Farrelly, Cornish Team of Chefs (bronze): Sarah Hartnett, Lisa Sutherland, Tony Fitt, Sheraton Park Lane hotel (bronze): Dan Shaw, Daniel Broughton, Nick Sinclair, Novotel London Euston (bronze).
Traditional Pasta Dish: Serdar Madakbas, Sheraton Skyline Hotel Heyes (gold): Rupert Smith, Compass Group Culinar Team (silver): Vicky Hunkin, Cornish Team of Chefs (silver): Steven Hill, RAF Benson, Wallingford (bronze): Philip Harries, Great Fosters, Egham (bronze).
Open Classes
British Pepper & Spice "Millstone Ethnic Class": Imthiaz Kader, ADI Trading (gold): Cheryl Hall, West Thames College (silver): Gerry Vincent, KPMG London (bronze): Andrew Batchelor, Ashridge Management Centre (bronze).
Tilda Chef of the Year: Simon Woods, University of York (gold): Chris Blount, the Manor Hotel, Meridan (silver): Ashish Anand, Sheraton Skyline Hotel Heyes (bronze): Gael Barre, Hilton London Heathrow Airport (bronze): Imthiaz Kader, ADI Trading (bronze).
Junior Classes
Major Mini Series: Robert Stacey, Westminster Kingsway College (silver, first in class): Shane Webb, Highbury College, Portsmouth (silver): Tom Bradley, Cornish Team of Chefs (bronze): Leeann Jones, Westminster Kingsway College (bronze): Ryan Lowery, Royal Garden Hotel (bronze).
La Parade de Chefs:
Overall winner: Simpson's Restaurant.
For more on Hospitality 2007 click here >>
British Pepper & Spice "Millstone Ethnic Class": Imthiaz Kader, ADI Trading (gold): Cheryl Hall, West Thames College (silver): Gerry Vincent, KPMG London (bronze): Andrew Batchelor, Ashridge Management Centre (bronze).
Tilda Chef of the Year: Simon Woods, University of York (gold): Chris Blount, the Manor Hotel, Meridan (silver): Ashish Anand, Sheraton Skyline Hotel Heyes (bronze): Gael Barre, Hilton London Heathrow Airport (bronze): Imthiaz Kader, ADI Trading (bronze).
Tuesday Junior Classes
Major Mini Series: Robert Stacey, Westminster Kingsway College (silver, first in class): Shane Webb, Highbury College, Portsmouth (silver): Tom Bradley, Cornish Team of Chefs (bronze): Leeann Jones, Westminster Kingsway College (bronze): Ryan Lowery, Royal Garden Hotel (bronze).
La Parade de Chefs: Alan Gibb, Warren Farruga, Iain Baillie, Benjamin Neveur, Melanie Smith, Paul Devonshire, Guy Sheridan (porter) - Gleneagles Hotel (silver). Martyn Nail, Nick Patterson, Curt Reeve, Goran Kovacevic, Adam Pierson, Graham Squire, Richard Broom (porter) - Claridges hotel (gold).
Overall winner: Simpson's Restaurant.
Major Mini Series: Robert Stacey, Westminster Kingsway College (silver, first in class): Shane Webb, Highbury College, Portsmouth (silver): Tom Bradley, Cornish Team of Chefs (bronze): Leeann Jones, Westminster Kingsway College (bronze): Ryan Lowery, Royal Garden Hotel (bronze).
La Parade de Chefs: Alan Gibb, Warren Farruga, Iain Baillie, Benjamin Neveur, Melanie Smith, Paul Devonshire, Guy Sheridan (porter) - Gleneagles Hotel (silver). Martyn Nail, Nick Patterson, Curt Reeve, Goran Kovacevic, Adam Pierson, Graham Squire, Richard Broom (porter) - Claridges hotel (gold).
Overall winner: Simpson's Restaurant.